Wycieczka z Koziołkiem Matołkiem

Dnia 20 grudnia uczniowie klasy Ia i II c wybrali się z Koziołkiem Matołkiem  na wycieczkę autokarową do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie zwiedzali fabrykę, w której  produkuje się  ozdoby świąteczne.

Pani przewodnik, oprowadzając po zakładzie, wprowadzała uczniów w tajniki produkcji bajecznie kolorowych bombek. Zwiedzanie zaczęliśmy od dmuchalni szkła, gdzie powstają te niezwykłe cudeńka. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych – tylko temperatura pracy jest nieco wyższa – ok. 600 stopni Celsjusza.

Kolejnym pomieszczeniem, to miejsce, gdzie bombki są srebrzone od środka. Uczniowie z uwagą obserwowali 6-minutowe „wytrząsanie”, dzięki któremu sreberko na bombce równo się rozkłada. Kolejnym etapem jest suszenie bombek. W dalszej drodze bombki powędrowały do farbiarni, gdzie lakieruje się je w bajeczne, tęczowe odcienie.

Ostatnim etapem naszego zwiedzania była pracownia zdobienia bombek. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowują tam przeróżne wzory przy użyciu cieniutkich pędzelków z włosia wiewiórek lub bobrów.  Niektóre bombki ozdabiane są barwnym brokatem, koralikami, cekinami i innymi niezwykłymi ozdobami tworzącymi ze szklanych kulek prawdziwe dzieła sztuki.

Upragniona frajda czekała wszystkich na koniec wycieczki. Każdy z uczniów mógł wybrać jeden kolor bombeczki i własnoręcznie ją ozdobić. Pędzlami z włosia wiewiórek dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc różne  wzorki, po czym obsypywały je kolorowym brokatem. Ale była zabawa! Każda bombka otrzymała również śliczny napis z imieniem jej właściciela.

Dostępność