Socrates – comenius

PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE

1.SOCRATES 2000-2003      

Zespół Szkół Integracyjnych w Skierniewicach był uczestnikiem Europejskiego Programu Edukacyjnego Socrates – Comenius – szkolne projekty Comeniusa od dnia 1 marca 2000r. Program współpracy między szkołami partnerami był realizowany przez trzy lata.

Tematem współpracy między szkołami partnerami było: „Wyżywienie w europejskim porównaniu”.

Celem programu było podnoszenie jakości kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez współpracę międzynarodową.

W programie brały udział następujące szkoły:

  • Zespół Szkół Integracyjnych w Skierniewicach – Polska,
  • Szkoła Podstawowa w Neunkirchen – Niemcy,
  • Szkoła Podstawowa w Misterbianco – Włochy (Sycylia).

2.SOCRATES 2005-2008  

W roku szkolnym 2004/2005 nasza szkoła podjęła decyzję o przystąpieniu do Europejskiego Szkolnego Projektu Socrates – Comenius.

Tematem współpracy między szkołami partnerami jest: " Z niekończącą się opowieścią po Europie".

Celem projektu jest poznanie dziedzictwa kulturowego, historii, różnic i podobieństw między krajami szkół partnerskich poprzez wykorzystanie mitów, legend i bajek. W trakcie trwania współpracy tworzona będzie "Niekończąca się opowieść po Europie" przekazywana między partnerskimi szkołami. Każda ze szkół tworzy kolejną jej część.

W programie biorą udział następujące szkoły:

  • Zespół Szkół Integracyjnych w Skierniewicach – Polska,
  • Szkoła Podstawowa w Evere – Belgia,
  • Szkoła Podstawowa w Bishop Auckland – Wielka Brytania,
  • Szkoła Podstawowa w Loten – Norwegia,
  • Szkoła Podstawowa w Numancia de la Sagra – Hiszpania,
  • Szkoła Podstawowa w Pribyslav – Czechy.

Wszystkie informacje znajdują się na stronie http://neverendingstory.dialsolutions.net/


W ramach promocji udziału szkoły w Europejskim Programie Edukacyjnym Socrates, szkoła wzięła udział w „Dniach Europejskich” organizowanych w Skierniewicach, pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego J. Wojciechowskiego – „Z bogactwem kultury i tradycją regionalną ku narodom zjednoczonej Europy, w ramach projektu „Każdy ma szansę”. W czasie imprezy promowaliśmy naszą kilkuletnią współpracę między szkołami na terenie Europy, przygotowaliśmy stoisko informacyjne, prezentację multimedialną i część artystyczną na temat Hiszpanii. W czasie imprezy przeprowadzony był konkurs na najciekawszą prezentację i promocję kraju Europy, w którym zajęliśmy I miejsce – (26 kwietnia 2006 roku).  


W dniach 23-27 maja 2007r  nasza szkoła była organizatorem wizyty studyjnej nauczycieli i uczniów z 5 krajów Europy: Norwegii, Anglii, Belgii, Hiszpanii i Czech w ramach projektu Socrates-Comenius. W czasie 5 dni wizyty w Polsce przedstawiciele szkół partnerskich spotkali się z nauczycielami i uczniami szkoły, władzami miasta, prowadzili zajęcia

dydaktyczne,zwiedzili najbliższą okolicę i Warszawę. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich w drugim dniu wizyty zaprezentowali uczniom przedstawienie lalkowe (w języku angielskim) "Niekończąca się opowieść po Europie". W wyniku realizacji treści projektu uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Integracyjnych byli już w Hiszpanii, Anglii, Norwegii. 

W roku szkolnym 2007/2008 zaplanowane są wizyty studyjne do Czech i Belgii.


W dniach 7-11 listopada 2007 r. uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Integracyjnych w Skierniewicach odwiedzili Pribyslav (Czechy). 
W wizycie wzięło udział 4 uczniów: Oliwia Wesołowska -kl. II b, Gabriela Teodorska – kl. III b, Anna Jakubowska – kl. III d, Mateusz Owczarek – kl. III b gimnazjumi oraz 4 nauczycieli: Teresa. Siatkowska, Marta Parda, Danuta Pustelnik, Ewa Tartanus. 

W czasie wizyty spotkaliśmy się z partnerami z Anglii, Norwegii, Hiszpanii, Belgii i Czech, realizując kolejne zadania związane z tematem europejskiego programu edukacyjnego „Niekończąca się opowieść po Europie”. Uczniowie i nauczyciele prowadzili zajęcia dydaktyczne w czeskiej szkole, zwiedzili Pragę, Pribyslav, Havlikowy Brod, Pardubice, miło spędzali czas na wspólnej zabawie, poznając kulturę, obyczaje i zwyczaje swoich przyjaciół z Europy. 

Kolejna wizyta odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia 2008r. w Belgii. Przedstawiciele szkół partnerskich spotkają się w Brukseli. 


W styczniu 2008 roku zorganizowany został w naszej szkole Dzień norweski. Na zdjęciach, które mozna obejrzeć  w naszej galerii dzieci pracują samodzielnie lub w grupach poznając norweskie zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci z klas trzecich przygotowały także wystawę poświęconą Norwegii i przystapiły do kokursu.


W lutym 2008 roku zorganizowany został w naszej szkole Dzień angielski. Dzieci miały za zadanie przygotować informacje z różnych źródeł o Wielkiej Brytanii. W klasach trzecich odbył się quiz na temat tego kraju, dzieci rozwiązywały  krzyżówki, zagadki i wykonywali prace plastyczne m.in. Szkota w stroju tradycyjnym. Zapraszamy do galerii.