Szanowni Rodzice i Uczniowie,
w bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 9 przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 358 egzemplarzy książek o różnej tematyce. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań w ramach tego programu jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Wychowanie do lektury nie należy jednak wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono również zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. Aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, czytajmy dzieciom!
W dzisiejszym świecie, pełnym technologii i szybkiego dostępu do informacji, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad rolą, jaką odgrywa dla dziecka czytanie książek.
Warto czytać książki, ponieważ:
- Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami
a dzieckiem. Bliski kontakt z rodzicem daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. - Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: Jak myślisz, co wydarzyło się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
- Książki wyrabiają wrażliwość. Problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
W dziecięcym życiu są momenty, które dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem, jest niezastąpiona. - Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne części przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Dzięki lekturze dowiadujemy się, co je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
- Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.
Co zrobić, aby Wasze dzieci czytały?
- Czytajcie dziecku lub z dzieckiem przynajmniej 10 minut dziennie.
- Dużo rozmawiajcie z dzieckiem. Słuchajcie, co ma Wam do powiedzenia.
- Wspólnie z dzieckiem kupujcie książki w księgarni.
- Kupujcie dzieciom czasopisma przeznaczone dla jego wieku.
- Razem z dzieckiem odwiedzajcie bibliotekę.
- Pomóżcie dziecku zorganizować własną biblioteczkę.
- Dajcie dobry przykład dziecku – sami czytajcie książki.
- Kontrolujcie czas spędzany przez dziecko przy komputerze, telefonie, telewizorze.
- Wspólnie rozwiązujcie rebusy, krzyżówki, zagadki.
Drodzy Rodzice, zachęcamy Was do codziennego czytania z dziećmi. Wspólnie spędzony czas nad książką to inwestycja w przyszłość Waszych pociech. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, bardziej odporne na niekorzystne wpływy środowiska i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
„Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość…” (Irena Koźmińska-Prezes fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom)
Nauczyciele – bibliotekarze
Zachęcamy do odwiedzania naszej zakładki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w której zamieszczamy relacje z działań biblioteki w ramach programu.